Félelmetesnek hangzik, de a szájsebészet olyan problémákra is megoldást nyújt, amelyre az általános fogorvoslásnak már nincsenek eszközei. A szájsebészeti beavatkozásoknál különösen fontos a precizitás, a kíméletesség valamint a műtéti környezet maximális sterilitása. A megfelelően elvégzett szájsebészeti beavatkozások nem fájdalmasak, hiszen helyi érzéstelenítésben történnek.
A lábadozás napjaiban ugyan előfordulhat némi fájdalom is, ez azonban a hagyományos fájdalomcsillapítókkal remekül kezelhető. A műtétet követő időszakban nagyon fontos betartani az orvos utasításait, máskülönben a sebek elfertőződhetnek, ami elnyújtott lábadozáshoz és egy sor egyéb kellemetlenséghez is vezet. Pontosan tisztában vagyunk azzal, hogy pácienseink gyakran félve, szorongva vágnak bele egy-egy ilyen procedúrára, ezért nagy hangsúlyt fektetünk az alapos tájékoztatásra!
A fogorvoslás célja elsődlegesen a saját fogak megőrzése, ám erre nem mindig van lehetőség. Egy csillapíthatatlan gyulladás, egy balesetben letört fog vagy egy többször megismételt, de sikertelen gyökérkezelés mind-mind adhat elegendő okot arra, hogy egy fogat inkább eltávolítsunk ahelyett, hogy hosszadalmas és bizonytalan kimenetelű kezeléseket folytassunk rajta. Vannak olyan esetek is, amikor olyan fogat kell kihúzni, mely ugyan önmagában ép, ám elhelyezkedése-pozíciója folytán negatív hatást fejt ki a fogazat többi részére. Ilyenek például a csontban bent maradt szemfogak, vagy a fogszabályozás miatt eltávolításra ítélt kisőrlők. Fontos, hogy a fogeltávolítást kíméletesen végezzük, hiszen arra is gondolnunk kell, hogy a jövőben ezt a fogat pótolni is kell majd! Ha például fogbeültetést szeretnénk végezni, nagyon is sok jelentősége van annak, hogy a fogeltávolítás során kíméletesen, a csontot kímélő módon járt-e el a fogorvos. A sebgyógyulás után néhány héttel már ideje a jövőbe tekinteni és megnézni, milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a fogpótláshoz, és segítjük pácienseinket az ezzel kapcsolatos döntésben!
Érdekes tény, hogy a mai kor emberei közül sokan már eleve úgy születnek, hogy nincsenek és nem is lesznek bölcsességfogai - egyszerűen nem fejlődnek ki. Ennek feltehetőleg evolúciós okai vannak, a sorok végén található 8-as őrlőfogak már sok páciens esetében nem tudnak megfelelően kinőni, egyszerűen nem férnek el a fogívben. Ennek az eredménye, hogy sokszor fekvő pozícióban maradnak a csontban, és nyomást gyakorolnak a szomszédos fogakra, vagy az egész fogívre. Ez a fogazat torlódását és az érintett fogak gyulladását is okozhatja, ezért a bölcsességfog eltávolítás igen sok páciens esetében javasolt, akár megelőző jelleggel is. A gyakran hallható rémtörténetekkel (amelyek az összes bölcsességfoghúzásnak csupán apró töredékét teszik ki) szemben ez az eljárás a helyi érzéstelenítés révén gyakorlatilag nem jár fájdalommal, és ha a gyógyulási időre vonatkozó utasításokat betartja a páciensünk, akkor a gyógyulás is problémamentes lesz.
Ha egy fogat el kell távolítani, azzal nem oldódnak meg örökre a gondjaink. Ahhoz, hogy a fogazatunk egészét és a rágásunk egészségét óvjuk, az elvesztett fogakat pótolni kell. Erre a legtartósabb és orvosilag is leginkább javasolt módszer a műgyökérbeültetés, más néven a fogászati implantáció. Az implantátum beültetés egy szájsebészeti eljárás, amelynek során egy titánium műgyökeret ültetünk be a páciens állcsontjába, nagyjából oda, ahol az elvesztett fog gyökere volt. Néhány hónap elteltével ez a műgyökér összeépül a körülötte levő csonttal, így egy erős bázist képez majd, amihez műfogat tudunk rögzíteni. Implantátummal lehetőség van egy-egy fog teljes értékű pótlására is, de remekül alkalmazható teljes- vagy részleges foghiány esetében is. A fogászati implantátum egyik legjobb tulajdonsága, hogy anélkül teszi lehetővé rögzített fogpótlások elkészítését, hogy ép fogakat kellene lecsiszolni - korábban ez csak így volt lehetséges. Hála az implantátumoknak, ma már tökéletesen élethű és akár több évtizeden át tartó fogpótlásokat tudunk készíteni.
Csontpótlásra általában akkor van szükség, ha implantátumot szeretnénk beültetni a páciensünknek, ám a csontja túl keskeny vagy vékony hozzá. A beavatkozás neve elsőre ijesztően hangzik, a valóságban azonban egy rutineljárásról van szó. A csontpótlás lényege, hogy a páciens saját csontjának növekedését, épülését serkentsük, ehhez pedig speciális csontpótló anyagok állnak rendelkezésünkre. Ezeket a fehér porszerű anyagokat előállíthatják szintetikus úton vagy állati (szarvasmarha) szövetek felhasználásával. Ha ezt a csontpótló anyagot a csont megfelelő területére juttatjuk, majd sebészileg lezárjuk a területet, néhány hónap elteltével erős, élő csont fog képződni. Ehhez természetesen a páciensünknek is együtt kell működnie, ugyanis csontpótló beavatkozásokat követően a szájhigiénia még az átlagosnál is fontosabb. A csontpótlás egyes esetekben az implantátumok beültetésével egyidőben végezzük, így nem is szükséges hozzá külön műtéti időpont. Más esetekben az implantáció előtt 3-6 hónappal végezzük a csontpótlást, és csak a gyógyulási idő lejárta után ültetjük be az implantátumokat.
Minden fog egyenlő, de bizonyos fogak egyenlőbbek a többinél - mondhatjuk úgy is, hogy minden fog fontos, de bizonyos fogak mégis fontosabbak lehetnek másoknál. Ha egy fog folyton begyullad, és már többször gyökérkezelték, és a tünetek mégis időről időre megkeserítik a páciensünk életét, már indokolt lehet a fog eltávolítása. Ezt a döntést sosem hozza meg az ember könnyű szívvel, és vannak olyan esetek, amikor még az átlagosnál is nehezebb. Egy felső metszőfogról, amely esztétikai okokból kiemelten fontos, vagy egy olyan fogról, amely kulcsfontosságú egy fogpótlás stratégiai tervezésénél már nem mond le olyan könnyen az ember. Ilyen esetekben szoktuk javasolni a fog rezekcióját, mely valójában azt jelenti, hogy a foggyökér végét levágjuk a fogról, anélkül, hogy azt kihúznánk. Természetesen a gyökér körüli gyulladt területet is kezeljük, megtisztítjuk, majd a sebet visszazárjuk. A fog így valamivel rövidebb lesz, ám ez az utolsó kísérlet, amit tehetünk a megmentéséért. A rezekció szájsebészeti beavatkozás, melyet helyi érzéstelenítésben és a lehető legnagyobb sterilitás mellett végzünk.